İçeriğe geç

Futbol Tarihçesi Nedir?

  futbol tarihcesi nedir

  Futbol Tarihçesi

  Futbol, uzun senelerdir oynanan ve günümüzün en popüler sporlarının başında gelen bir spordur. Dünyanın hemen hemen her yerinde oynanan bu spor dalının geçmişi oldukça eskilere dayanır ve futbolun tarihçesi pek çok insanın merak ettiği oldukça önemli bir konudur.

  Futbolun tarihçesine geçilmeden önce kısaca bu sporun tanımını yapacak olursak futbol 11 kişilik iki takımın topu kaleye sokmak amacıyla oynadığı, elle dokunmanın kurallar gereği yasak olduğu, 45 dakikalık iki devre olmak üzere 90 dakika oynanan oldukça yorucu bir o kadar da keyifli spor dalına verilen isimdir.

  Futbolun atası İngilizler olarak bilinir. Çünkü futbol, ilk olarak İngiltere sınırları içerisinde ülke vatandaşları arasında oynanmıştır. İngiltere’den önce Mısır gibi çeşitli ülke ve medeniyetlerde top ile oyunlar oynansa da günümüzdeki futbolun ana temelleri İngiltere’de atılmıştır.

  Tarihler 1848 senesini gösterirken Cambridge’de yer almakta olan bir okulda öğrenciler futbol kuralları dahilinde futbol adı verilen bu sporu oynamıştır. İşte bu oynanan ilk futbol maçı tarihin ilk futbol müsabakası olma unvanını da taşır.

  Senelerce amatör olarak oynanan futbola dair ilk profesyonel adımlar 1857 senesinde gerçekleşmiştir. İlk İngiliz profesyonel futbol takımı Sheffield Club tam da bu tarihte kurulmuştur.

  futbol tarihcesi nedir
  futbol tarihcesi nedir

  Seneler 1871’i gösterirken ise dünya tarihinin en eski futbol turnuvası olan İngiltere Federasyon Kupası düzenlenmeye başlamıştır. Bir sonraki sene ise İngiltere ve İskoçya milli takımı arasında ilk müsabaka hazırlık maçı olarak oynanmıştır.

  1800’lü yılların sonuna doğru belli başlı futbol kuralları yavaş yavaş futbolda yerini almaya başlamıştır. Örneğin korner kuralı, ofsayt kuralı,penaltı kuralı ve  kalelere üst direk koyulması bu zamanlarda olmuştur.

  1904 senesinde yedi ülke bir araya gelerek FİFA adı verilen oldukça büyük organizasyonu kurmuştur. İlerleyen senelerde ise Türkiye de dahil olmak üzere sadece Avrupa ülkelerinde değil pek çok ülkede takımlar ve yerel futbol ligleri kurulmuştur. Zamanla futbolun popülaritesi artmıştır.

  Günümüz modern futbolu ise 1900’lerin ortasından itibaren iyice ana halini almaya başlamıştır. Futbola çeşitli kurallar daha eklenmiş ve seyir zevki daha da yüksek futbol müsabakaları izlenmeye başlanmıştır.

  Kısaca tarif edilmesi gerekirse futbolun tarihçesi bu şekildedir. Futbol maçlarını nereden izleyeceğinizi merak ediyorsanız, ”Futbol maçları nereden izlenir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir